DENİZLİ PAMUKKALE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN REŞAT ERDOĞAN´IN YGS MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN REŞAT ERDOĞAN´IN YGS MESAJI

Sevgili Öğrenciler, Değerli Veliler;

2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2015-YGS) 15 Mart 2015 Pazar günü yapılacaktır. Öğrencilerimiz yıllar öncesinden geleceklerini hazırlamak adına gayret içerisindeler. Kendilerine bir hedef belirlediler, bu hedefe ulaşmak için plan yaptılar ve nihayet bu uzun süreli çalışmalarının, bu gayretlerinin meyvesini alabilmeleri için katılacakları sınav dönemine girdiler.

Yapılan hazırlıkların ve sarf edilen çabanın boşa gitmemesi veya bir stres yada heyecana kurban edilmemesi adına sınava hazırlanmak kadar sınav döneminde de dikkat edilmesi gereken hususlar var.

Öncelikle Adayların heyecanlarını kontrol etmelerini ve sınava huzur içinde gelmelerini öneriyorum. YGS´ye gireceklerin, başarılı olmak için  pozitif düşünmeleri ve olumsuz kaygılardan uzak kalmaları gerekir. Başarının düşmesinde en büyük pay sınav kaygısıdır.

Açık havaya çıkarak, gezerek, streslerini atmış bir şekilde özellikle gece uykularını alarak sınava huzur içinde gelmelerini tavsiye ediyorum. Sınava girecek öğrenciler mutlaka uyku düzenine dikkat etmelidir. Uyku düzeni bozulduğu an sınavı olumsuz olarak etkiliyor. Sınava kadar geç saatte yatılmamalı , uyku düzenlerini bozulmamalıdır.

Sınavdan önce yürüyüş yapmak ve dinlenmek önemlidir, sınava kısa bir süre kala ders notlarına bakmamak, kalan süreyi dinlenerek geçirmek gereklidir.

Sınav öncesinde telefon görüşmeleri azaltılmalıdır. Arkadaşlarından, yakınlarından olağan dışı yoğunlukta ve “sınav” konulu telefon alan öğrencilerin sınavla ilgili kaygıları artmakta ve gereksiz stres altına girmektedirler.

Sınav öncesinde  ailelerin öğrencileri, iyi  kahvaltı yapmaları, farklı besinler tüketmeleri konusunda zorlamamaları gerekir.

Adayların hem sınav ortamına alışmaları, hem de ulaşımlarını programlamaları bakımından Cumartesi günü sınava girecekleri  sınav bina ve salonlarını görmeleri adayların hem heyecanlarını giderecek hem de sınav günü stres ve telaş yaşanmasını önleyecektir. Adaylar, kendilerine Cumartesi günü zaman ayırsınlar, sınav binasına gitsinler, gidiş dönüş yolunu öğrensinler. Sınav binasının içerisinde hangi salona gireceklerini görsünler ve böylece Pazar gününe kendilerini hazırlamış olsunlar.Sınav olan okullarımız Cumartesi günü, öğrencilerin sınav yerlerini görmeleri için  09:00-17:00 saatleri arasında açık tutulacaktır.

Sınava girecek olanların, yanlarında bulundurmaları gereken belgeleri en az bir gün önceden hazırlamaları ve sınav günü yanlarında sadece nüfus cüzdanı, sınava giriş belgesini getirmeleri unutulmamalıdır.

Adayların sade bir kıyafetle ve sınav saatinden bir saat önce sınav binasında olmaları halinde sınava alınışları daha kontrollü olacaktır.

Okul Yönetici ve Öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin sınava sorunsuz şekilde girmeleri için gereken tedbirleri alacaklardır. Vatandaş olarak hepimize düşen görevleri de unutmamalıyız. Sınav günü trafik sorunları yaşanmamasını sağlayarak, gürültü kirliliği oluşturmamaya çalışarak öğrencilerimize destek olmalıyız.

Anne-babalar ve öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin eğitimleri için  büyük bir emek harcadılar.  Herkesin emeğinin karşılığını almasını temenni ediyorum.

Hafta sonu yapılacak bu sınavın,İlçemiz, ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, bu sınava girecek olan öğrencilerimize ve sınavda görev alan öğretmenlerimize başarılar diliyorum.

15 Mayıs Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No83/A Pamukkale Kaymakamlık Binası DENİZLİ - 0.258.4612205 2612285

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.